9 fascynujących ciekawostek o śniegu

Jaki kolor tak naprawdę ma śnieg? Czy śnieg może być dla kogoś przerażający? Jaki był największy bałwan na świecie? W tym artykule poznasz wiele ciekawostek, które dają odpowiedź nie tylko na te pytania.

Szkocja ma 421 słów na określenie „śniegu”.

Niewiarygodne, że można mieć tak wiele słów na określenie śniegu. Oto kilka przykładów: sneesl (początek opadów deszczu lub śniegu), feefle (wirujący), flinkdrinkin (lekki śnieg).

Śnieg nie jest tak naprawdę biały

To prawda. Śnieg jest w rzeczywistości przeźroczysty. Płatki śniegu zbudowane są z kryształków lodu, więc kiedy światło przechodzi przez nie, załamuje się i odbija od każdego kryształka z osobna. Całe spektrum światła jest odbijane z powrotem do naszych oczu, a my widzimy biały śnieg. Więc tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak Białe Święta, lecz brzmi to o wiele lepiej niż Przeźroczyste Święta.

Płatki śniegu zawsze mają sześć stron

To nauka. Cząsteczki wody, z których zbudowane są płatki śniegu, mogą pasować do siebie tylko w taki sposób, aby powstał kryształ lodu o sześciu ramionach. Więc te dekoracje i ozdoby z płatków śniegu, które widzisz z pięcioma lub ośmioma ramionami? Nie kupuj ich, bo złamiesz prawo natury.

Niektóre płatki śniegu są takie same

Niektóre rzeczy można odkryć tylko dzięki mikroskopom. W 1988 roku Nancy Knight, naukowiec z Narodowego Centrum Badań Atmosfery w Kolorado, znalazła dwa identyczne płatki śniegu, które pochodziły z burzy w Wisconsin.

Śnieg został niemalże zdelegalizowany

Sezon śnieżny 1991-1992 był szczególnie zły dla Syracuse w Stanach Zjednoczonych. Na miasto spadło ponad 4 metry śniegu. W marcu 1992 roku Rada Miejska Syracuse uchwaliła dekret „w imieniu zmęczonych śniegiem mieszkańców”, który stanowił, że jakikolwiek śnieg przed Wigilią tego roku jest zabroniony. Ale Matka Natura musiała przegapić tę wiadomość: Śnieg spadł dwa dni później, a następna zima przyniosła go jeszcze więcej.

Śnieg może być przerażający

Przynajmniej dla niektórych ludzi. Jest nawet na to określenie: Chinofobia. Osoby cierpiące na tę fobię, boją się, że śmiertelnie ugrzęzną w śniegu, będą nim zasypane lub opady śniegu spowodują wypadek. W wyniku tych obaw, chorzy obsesyjnie sprawdzają prognozę pogody, nie wychodzą z domu, gdy spadnie śnieg, a w ekstremalnych przypadkach, mają ataki paniki.

Niektórych płatków śniegu nie da się złapać do ust

Największy zarejestrowany płatek śniegu miał 38 cm szerokości i 20 cm grubości. Spadł w Fort Keogh, Montanta (USA) w styczniu 1887 roku. Jednakże brakuje potwierdzających dowodów, które udowadniają, że to prawda.

Wygląda na to, że śnieg naprawdę lubi Włochy…

Miasto Capracotta w południowych Włoszech dzierży rekord dla miasta, w którym spadło najwięcej śniegu w ciągu jednego dnia. W marcu 2015 roku, ponad 250 cm śniegu zgromadziło się w ciągu zaledwie 18 godzin. To ponad 13 cm śniegu na godzinę!

Dużo śniegu = bardzo wysokie bałwany

W 2020 roku w Austrii został zbudowany bałwan, który wszedł do Księgi Rekordów Guinnessa. Bałwan, o pseudonimie „Riesi”, co tłumaczy się jako „gigant”, mierzył 38 metrów i 4 centymetry!

Dodaj komentarz