5 ciekawostek o triathlonie

Triathlon to dyscyplina sportowa, która od roku 2000 ma status dyscypliny olimpijskiej. Łączy w sobie trzy formy rywalizacji: pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. Poznaj kilka ciekawostek na temat triathlonu.

Najdłuższy triathlon na świecie

W 2021 roku Adrian Bennett ustanowił rekord świata w najdłuższym triathlonie. Przepłynął 225 kilometrów, przejechał na rowerze 5850 km i przebiegł 1450 kilometrów wokół wyspy Singapur. Adrian pokonał w sumie 7519,67 km, czyli przebył odległość która równoważy się okrążeniu Singapuru aż 56 razy.

Triathlon w Polsce

W Europie pierwszym krajem, który podchwycił modę na triathlon była Czechosłowacja, gdzie premierowe zawody zorganizowano w 1980 roku. W Polsce pierwsze zawody odbyły się w 1984 roku w Wieluniu k. Poznania. Wówczas w zawodach na dystansie 1,5-50-20 km wzięło udział 137 osób. Zwycięzcą tych zawodów został Jan Olesiński, który był pięcioboistą, nauczycielem WF-u i olimpijczykiem z Moskwy 1980.

Warianty Triathlonu 

Zawody triathlonu organizowane są w oparciu o kilka wariantów:

  • Supersprint
  • Sprint
  • Triathlon olimpijski
  • Triathlon długi
  • Half Ironman
  • Ironman
  • Ultraman

W przypadku najkrótszego Supersprintu na zawodników czeka 0,6 km pływania, 15 km jazdy na rowerze i 3 km biegu. Ten wariant jest wybierany głównie przez osoby początkujące. Z kolei największym wyzwaniem jest Ultraman, któremu niewiele osób na świecie może podołać. Rywalizacja w ramach Ultraman Triathlon trwa 3 dni. Pierwszego uczestnicy na Hawajach mają do pokonania 10-kilometrową trasę pływacką i 145 km na rowerze w terenie płaskim oraz górzystym. Drugiego dnia czeka ich rower i kolejne 276 km do pokonania. Najtrudniejszy triathlon świata zwieńczony jest biegiem na dystansie 84 km.

Toczenie się na mecie

Jon Blais w 2005 roku wystartował w mistrzostwach świata IRONMAN. Miał wówczas diagnozę stwardnienia zanikowego bocznego, czyli choroby w której uszkadzane są komórki nerwowe odpowiedzialne za ruch. Przed wyścigiem Blais powiedział w wywiadzie, że dotrze do mety, nawet jeśli będą musieli go przez nią „przetoczyć”. Blais ukończył wyścig, lecz specjalnie położył się i przetoczył przez linię mety. Gest ten nazywany „Blazeman Roll” przejęło wielu sportowców, którzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na tę chorobę.

„IRON MAN” to chroniony znak towarowy

Iron Man to superbohater z filmu wytwórni Marvela. „IRON MAN” (nazwa superbohatera) jest chronionym znakiem towarowym, dlatego aby triathlonowy IRONMAN mógł korzystać z nazwy, musi płacić Marvelowi tantiemy za jej używanie.

Trening triathlonu

Interesuje Cię współpraca z doświadczonym trenerem triathlonu, który pomoże Ci przygotować się do startu? Sprawdź Marka Zapalskiego: https://smartendu.com/opieka-trenerska-triathlon-bieganie-plywanie-kolarstwo/.


Zdjęcie: JKrabbe, Wikimedia, domena publiczna

Dodaj komentarz