4 ciekawostki o kotach

Dlaczego często pies i kot często nie mogą się polubić? Ile lat w ciągu swojego życia przesypiają koty? Dlaczego nie lubią wody? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki temu artykułowi, który przybliża ciekawostki na temat kotów.

„Żyją ze sobą jak pies z kotem”

Kot i pies raczej się nie tolerują. Z czego to wynika? Chociaż kot i pies posługują się językiem gestów i odgłosów to są to dwa odmienne języki. Gdy pies unosi łapę i merda ogonem, co oznacza, że jest w dobrym humorze i pragnie nawiązać kontakt, kot rozumie to zupełnie inaczej. W języku kota ten gest oznacza: nie podchodź do mnie, bo dostaniesz w ucho!

Z kolei jeśli kto jest w dobrym nastroju i mruczy z zadowolenia, pies odbiera ten odgłos jako warczenie ostrzegawcze.

W związku z powyższym, nie można stwierdzić, że istnieje wrodzona wrogość między kotem a psem, lecz istnieją trudności we wzajemnej komunikacji. Jeśli pies i kot podrastają pod jednym dachem i mają dzięki temu okazję poznać i prawidłowo interpretować swoje gesty to mogą się nawet zaprzyjaźnić.

Ile śpią koty?

Kot na drzemce spędza średnio aż 2/3 doby. W związku z tym dziewięcioletni kot przespał już sześć lat swojego życia.

Wodowstręt wśród kotów?

Czy wiesz, że koty cierpią na wodowstręt? Nasze domowe koty wywodzą się od płowych kotów z Afryki i Bliskiego Wschodu, które przemierzają suche oraz gorące tereny buszu i sawanny. Być może to właśnie tłumaczy dużą potrzebę ciepła i niechęć do wody u naszych kotów domowych. Najprawdopodobniej istnieje wśród kotów tylko jedna rasa, która dobrowolnie wchodzi do wody. Są to koty „van” z okolic jeziora Van we wschodniej Turcji. Te koty uwielbiają pływać. W 1955 roku wyeksportowano je po raz pierwszy do Anglii, a czternaście lat później uznano je w kręgach hodowców za rasowe.

Relacji kota z wodą nie należy rozpatrywać wyłącznie w zakresie kotów domowych. W końcu rodzina kotów obejmuje ok. 40 gatunków, z których niejeden nie unika wody. Tzw. „rybi kot” pochodzący z południowo-wschodniej Azji, lubi brodzić w płytkiej wodzie, a nawet nurkować, aby złowić ryby. Zamiłowanie do pływania wykazują również tygrysy, a wody nie unika także jaguar.

Rasy kotów

Istnieje wiele ras kotów, które różnią się między sobą wyglądem, charakterem oraz usposobieniem. Najczęściej możemy spotkać koty nierasowe, dachowce, które potocznie są nazywane rasą europejską.


Źródła:
Jak błysnąć wiedzą, czyli 270 ciekawostek o zwierzętach i roślinach, Ulrich Schmid, Klub dla Ciebie, Warszawa 2006
Zwierzęta: fakty, ciekawostki, quiz, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2015

Dodaj komentarz