Najniebezpieczniejsze lotniska Świata

Czyli 7 lotnisk na których nie chciałbyś nigdy lądować…

  1. Międzynarodowe lotnisko imienia księżniczki Juliany (Saint Martin, Morze Karaibskie) To holenderska część wysepki Saint Martin i drugie najbardziej zajęte lotnisko na wschodnim Morzu Karaibskim.
    Lotnisko to słynie z krótkiego i prowizorycznego pasa do lądowania – ma on jedynie 2,180 metrów. Z tego powodu, samoloty muszą podchodzić do lądowania bardzo nisko – już nad plażą Maho. Wielkie samoloty pasażerskie szybujące 10-20 metrów nad plażą pełną turystów – nikogo to tutaj specjalnie nie dziwi. Pomimo dużych trudności z lądowaniem, nie wydarzył się tu nigdy żaden poważniejszy wypadek.
  2. Lotnisko Juancho E. Yrausquin (Saba, Antyle Holenderskie)Jest jedynym lotniskiem na karaibskiej wysepce Saby w rejonie Antyli Holenderskich.Samo lotnisko obejmuje dużą część wyspy. Większość specjalistów orzyknęło to lotnisko – najbardziej niebezpiecznym na Świecie. Pas startowy jest tak krótki, że zawsze wyraźnie widać jego początek i koniec. Niebezpieczeństwo wynika z fizycznej pozycji lotniska. Jest ono oskrzydlone z jednej strony przez wysokie wzgórza, a z drugiej przez klify.
  3. Courchevel (Francja)Lotnisko to umiejscowione jest we francuskich Alpach. Jego pas startowy ma długość 525 m i stopień nachylenia 18.5%.Lądował tu James Bond (Pierce Brosnan) w filmie „Jutro nie umiera nigdy”.
  4. Lotnisko Gustawa III (St. Bart)Jest lotniskiem umiejscowionym w wsi St. Jean na karaibskiej wysepce Saint Barthélemy.Lotnisko może obsłużyć niewielki handlowy samolot. Jeśli już są to rejsy pasażerskie, nie przewozi się tu więcej niż 20 osób. Lądowisko jest przy podstawie łagodnego nachylenia kończącego się bezpośrednio na plaży.
  5. Międzynarodowe lotnisko Barra (Barra)Jest to jedyne lotnisko na Świecie, gdzie ląduję się na plaży. Lata tu jedynie British Airways.Lotnisko jest codziennie „zabierane” przez przypływ. Jeśli przyjedziesz tu późnym popołudniem, zauważysz samochody z włączonymi światłami, które dostarczają pilotom dodatkowej widoczności.
  6. Lotnisko Madeira (Madeira)Lotnisko to kontroluje krajowy i międzynarodowy ruch lotniczy wysepki Madery.Było niegdyś osławione ze wzgledu na bardzo krótki pas startowy (1400m), otoczony przez wysokie góry i ocean. Wkrótce jednak został wydłużony o 400m. Stało się to za sprawą wypadku, jaki miał tam miejscu w 1977 roku.  A w roku 2003r. niemal podwojono długość pasa startowego.Podczas przebudowy użyto 180 betonowych kolumn o wysokości 70 metrów każda a budowa była wspierana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mostów i Konstrukcji (IABSE).
  7. Lotnisko Lukla (Nepal)Lukla jest małym lotniskiem w Mieście Lukla we wschodnim Nepalu. W styczniu 2008, rząd Nepalu ogłosił, że nazwa lotniska zostanie przemianowana w honorze dla nowozelandzkiego himalaisty Sir Edmunda Hillarego, pierwszej osoby która zdobyła szczyt Mount Everestu. Lotnisko cieszy się popularnością, bo laduje tam wiekszość himalaistów z zamiarem zdobycia Mount Everestu.

Źródło: Tłumaczenie – Ciekawostki.org. Opublikowano za zgodą serwisu Oddee.com.

Dodaj komentarz